Ako zariadiť malý balkón či terasu

Nápady na využitie malého balkóna alebo terasy

Mnoho ľudí si myslí, že malý balkón alebo terasa neponúka veľa možností, ale opak je pravdou. S trochou kreativity a dobrej organizácie môže aj takýto priestor slúžiť rôznym účelom a stať sa miestom relaxu či dokonca práce. Jedným zo spôsobov, ako využiť malý balkón, je vytvorenie zeleného kúta. Vertikálna záhrada je skvelou voľbou pre malý balkón, kde je obmedzený priestor. Podarí sa vám pestovať kvety, bylinky alebo dokonca malé plodiny, čím vytvoríte príjemné a farebné prostredie. Ďalšou možnosťou je vytvoriť si outdoor kútik na relaxáciu. Mali by ste zvoliť praktický nábytok, ktorý nezaberie veľa miesta a dodá priestoru útulný vzhľad. Terasu môžete oživiť farebnými vankúšmi, koberec v príjemných farbách alebo svietidlami, ktoré vytvoria príjemné osvetlenie po zotmení. Ak ste nadšencom záhradkárčenia, môžete balkónovú úpravu zamerať na využitie kvetináčov alebo hermetických záhradných boxov na pestovanie vlastných zeleninových plodín. Možností je mnoho, stačí si len vybrať tú správnu pre vás a vaše potreby.

Trendy pre zariadenie malých exteriérov

Jedným z aktuálnych trendov pri zariadení malých exteriérov, ako sú balkóny či terasy, je minimalizmus a multifunkčnosť. Pri zariadení malého exteriéru je dôležité využiť každý centimeter a zamerať sa na praktické riešenia. V súčasnosti sú veľmi populárne modulárne nábytok a doplnky, ktoré umožňujú flexibilné využitie priestoru a jednoduché premiestňovanie. Ďalším trendom sú prírodné materiály ako ratan, bambus či drevo, ktoré vytvárajú príjemnú atmosféru a spájajú exteriér s prírodou. Farebné kombinácie ako harmonická paleta zemitoňových farieb a prírodných odtieňov dodávajú malému exteriéru atmosféru pohodlia a relaxu. Ďalšou zaujímavou možnosťou je vertikálne záhradníctvo a použitie výšok rastlinných boxov, čo umožňuje využitie priestoru na zelenej výzdobe. Celkovo je dôležité držať sa jednoduchosti a minimalizmu, zameriavať sa na praktické a multifunkčné riešenia a nezanedbať pohodlné doplnky ako pohodlné vankúše, deky či osvetlenie, ktoré vytvárajú príjemnú atmosféru.

Praktické riešenia pre maximálne využitie priestoru

Vytvorenie útulného a praktického zariadenia malého balkóna alebo terasy môže byť náročnou úlohou, najmä pokiaľ ide o maximálne využitie priestoru. Avšak s niekoľkými praktickými riešeniami je možné získať viac miesta a vytvoriť príjemné prostredie na relaxáciu či grilovanie. Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako využiť malý priestor, je zaviesť závesné kvetináče. Táto úprava uvoľní plochu na zemi a pridá pestrosť a farby do prostredia. Ďalšou možnosťou je použiť závesné police alebo stolíky, ktoré sa dajú jednoducho namontovať na stenu a využiť tak vertikálny priestor. Taktiež vhodným riešením môžu byť skladacie stoličky či stôl, ktoré sa dajú po záverečne skladnúť a ušetriť tak cenný priestor počas využívania balkóna.

Doporučené články